Головна » Новини і коментарі » 2022 » Як зміниться НАТО, якщо Фінляндія та Швеція стануть членами альянсу

Як зміниться НАТО, якщо Фінляндія та Швеція стануть членами альянсу

30.06.2022
1963

За Дж. Мастерс

Очікується, що членство Фінляндії та Швеції зміцнить східний фланг НАТО та його колективну оборону у північній Європі. Входження до НАТО Фінляндії більш ніж подвоїть довжину меж альянсу з Росією, збільшивши її приблизно на 800 миль. Крім того, Фінляндія та Швеція значно розширять присутність альянсу в Балтійському морі та за Полярним колом.

Перед вторгненням в Україну на початку 2022 року Росія різко критикувала лідерів США та союзників за розширення НАТО після закінчення холодної війни на країни колишнього радянського блоку і домагалася від них обов'язкових гарантій безпеки, включаючи заборону на вступ будь-яких нових членів. Проте, останніми тижнями президент Володимир Путін заявив, що заявки Фінляндії та Швеції на членство не становлять «прямої загрози для Росії», але застеріг при цьому дві країни, що вони можуть стати базами для сил чи обладнання НАТО. Шведські лідери вже заявили, що не хочуть розміщувати активи НАТО; Фінляндія ще не висловилася про свої переваги. Сусідня Норвегія, член НАТО, дозволяє союзникам доступ для навчань, але не дозволяє розміщувати постійні об'єкти або ядерну зброю.

Фінляндія та Швеція співпрацюють з альянсом майже тридцять років, і багато хто вважає їх добрими партнерами у сфері безпеки. Вони приєдналися до програми НАТО «Партнерство заради миру» у 1994 році і обидві надали персонал для операцій під керівництвом НАТО в Афганістані, на Балканах та в Іраку. У 2014 році вони стали двома з шести партнерів з розширеними можливостями і з того часу працюють над підвищенням здатності своїх збройних сил діяти спільно з силами НАТО. Нещодавно Швеція приймала у себе більше дюжини союзників з НАТО та Фінляндії на великих морських навчаннях BALTOPS 22 в Балтійському морі.

У НАТО очікують, що пропоноване розширення підвищить безпеку прибалтійських держав, які є членами НАТО з 2004 року і чиї оборонні стратеги давно стурбовані тим, що Росія може захопити фінські та шведські острови в Балтійському морі, особливо Готланд, і використовувати їх як бази для початку напади з їхньої території. Деякі західні військові аналітики говорять, що НАТО майже напевно знадобляться права базування у Фінляндії та Швеції для захисту країн Балтії. Лідери країн Балтії рішуче підтримують приєднання країн Північної Європи і продовжують чинити тиск на інших членів альянсу, щоб ті збільшили чисельність військових сил НАТО у своїх країнах.

Очікується також, що приєднання Фінляндії та Швеції зміцнить позиції НАТО в Арктиці, регіоні, де Росія вклала значні кошти в комерційну та військову інфраструктуру. Приєднання Фінляндії та Швеції призведе до вступу до НАТО всіх арктичних держав, крім Росії, що дозволить альянсу проводити більш послідовну стратегію у регіоні.

 

Читайте також:

Транскаспійська інтеграція

Європейські перспективи України покращилися