Головна » Новини і коментарі » 2024 » Новий Закон ЄС про штучний інтелект матиме глобальні наслідки

Новий Закон ЄС про штучний інтелект матиме глобальні наслідки

17.03.2024
583

За А.Красодомськи та М.Бухсер

Європейський парламент прийняв знаковий Закон про штучний інтелект – масштабний законодавчий акт, спрямований на усунення ризиків, пов'язаних з технологіями, що швидко розвиваються. Він загрожує повною забороною додатків штучного інтелекту, які несуть неприйнятні ризики для безпеки, засобів для існування та прав громадян ЄС (це включає, наприклад, когнітивно-поведінкові маніпуляції, соціальний рейтинг чи біометричну ідентифікацію).

Закон також задає значні зобов'язання при використанні ШІ у додатках «високого ризику», таких як охорона здоров'я, критична інфраструктура, прикордонний контроль, освіта, правосуддя та повсякденні послуги, якими користуються громадяни Європи. Закон поширюватиметься на підприємства, що працюють у ЄС, і, що особливо важливо, на технологічних гігантів, які створюють продукти штучного інтелекту, які європейці використовують щодня.

Слідом за законами про цифровий ринок та цифрові послуги, прийнятими у 2022 році, Закон про штучний інтелект став новим законом, пов'язаним з технологіями, прийнятими Європейським парламентом та Комісією у 2019–2024 роках у рамках їхньої місії зі створення «Європи, придатної для цифрової доби ». Цей закон є чіткою заявою про те, що Європа вважає, що вона може як регулювати ШІ, так і залишатися відкритою для бізнесу. Тривалі дебати навколо законопроекту були зосереджені на ризик заподіяння збитків бізнесу в галузі штучного інтелекту на континенті. Закон змінювався знову і знову, щоб врахувати занепокоєння Франції, Німеччини, Італії та інших країн, для яких повне домінування американських компаній на ринках цифрових технологій, що сформувалися, є помилкою, яку вони не хотіли повторити.

Є надія, що прихильність до підходів спільного регулювання, ітеративних змін та нових політичних інструментів забезпечить правильний баланс між підтримкою нових ринків для безпечних додатків ШІ та свободою промисловості розробляти нові технології, продукти, послуги та виробництва, що знаходяться під наглядом регулюючих органів.

Однак те, що Закон про штучний інтелект встановить глобальні норми, аж ніяк не гарантується. Перевага першопрохідника в регулюванні технологій є значною, але ЄС тут не самий. Китай доклав значних зусиль з регулювання ШІ і, що важливо, досяг значних успіхів у встановленні стандартів поряд із створенням правил. Китайські інновації в галузі аудиту та розкриття інформації в галузі ШІ, а також стандарти, вбудовані в експорт технологій з підтримкою ШІ, таких як автономні транспортні засоби або цифрові наставники, вже мають глобальне значення.

Проте Закон позиціонує ЄС як провідного у світі законодавця цифрових правил, встановлюючи поточні стандарти конфіденційності далеко за межами 27 держав-членів. Чи буде Закон про штучний інтелект робити те саме щодо використання та застосування штучного інтелекту, стане вирішальним випробуванням того, як регулювання ЄС допомагає формувати світові технології.

 

Читайте також:

Трамп і Байден перемогли на праймериз республіканців та демократів

Рамадан може принести перемир'я на Близькому Сході