Головна » Новини і коментарі » 2021 » Війна з ісламським тероризмом була помилкою

Війна з ісламським тероризмом була помилкою

06.09.2021
1916

Р.Д. Каплан, глава кафедри геополітики в Дослідницькому інституті зовнішньої політики


Атаки 11 вересня 2001 року на Пентагон і дві будівлі Всесвітнього торгового центру були безпрецедентними, приголомшливими і абсолютно несподіваними. Це було саме реальне зіткнення з війною, яку жителі Нью-Йорка і Вашингтона коли-небудь в своєму житті зазнали. Порівняння було важко підібрати, але Перл-Харбор виявився непоганим символом, як раптова атака величезних масштабів з боку ворога.
З точки зору політики, це була токсична суміш. З одного боку, відразу виникло відчуття абсолютної вразливості. У ті осінні тижні всі види жахів, включаючи атаки із застосуванням ядерної та хімічної зброї, стали менш неможливими. З іншого боку, було і почуття національної єдності, і переконаність в тому, що Америка може зробити все, що необхідно зробити перед обличчям загрози. Сполучені Штати тільки що завершили десятиліття успішних військових інтервенцій в Панамі, Боснії і Косово, які всі були більш-менш успішними війнами. А потім була необхідна війна за вигнання іракських військ з Кувейту, яка закінчилася тріумфом. Америка була непереможна, навіть незважаючи на те, що вона тільки що була важко поранена.
Таким чином, в ті осінні тижні епоха після холодної війни підійшла до кінця і почалася Світова війна з терором. Перша епоха була тріумфальним прощанням з півстолітньої боротьби за звільнення світу від нацизму і комунізму. Це була звичайна військова й ідеологічна робота, в якій Америка опинилася на висоті. Друга епоха в кінцевому підсумку була пов'язана зі зміною складних ісламських суспільств зсередини, і Америка виявилася не в змозі впоратися з цим завданням. Перше завдання було по суті геополітичним, а друге - культурним. Ось чому в першому було успішно дозволена, а в другому США довелося зазнати невдачі.
Занадто багато людей, включно зі мною, вважали, що ісламський тероризм став новою глобальною боротьбою: наступником Другої світової війни і Холодної війни. Зрештою 11 вересня 2001 президент Росії Володимир Путін пробув при владі в Росії лише короткий час і ще не встиг заявити про себе досить вагомо, а до приходу до влади в Китаї Сі Цзіньпіну залишалося ще кілька років.
Однак сьогодні, в контексті історичної ретроспективи, 11 вересня можна було б розглядати як помилковий символ, який представляє собою просто проміжок між двома періодами конфлікту великих держав. Хоча в реальних відблисках запалених веж-близнюків воно здавалося досить переконливим.

 

Читайте також:

National Interest: Україна намагається зіштовхнути Росію і США

Східна політика Росії

 
Дивитись всі події