Головна » Новини і коментарі » 2022 » У Катарі розпочався чемпіонат світу з футболу

У Катарі розпочався чемпіонат світу з футболу

23.11.2022
837

https://www.bbc.com/ukrainian/topics/cd7jl3zy8e5t

У неділю, 20 листопада, у Катарі розпочався чемпіонат світу з футболу – перший в історії, який пройде восени та взимку. Але він стане першим і за багатьма іншими параметрами - ще жодна футбольна першість не була настільки політизованою, коли корупцію та права людини обговорюють навіть більше, ніж склад команд, які можуть виграти турнір.

Це конфлікт, який не має вирішення ані під час чемпіонату, ані після. Країни Заходу наполягають, що система захисту прав людини є універсальною для всього світу. У Катарі так не вважають: ця держава із суворими ісламськими законами – як їх розуміють. У країні не рівні права чоловіків та жінок, за одностатеві стосунки можна отримати строк. Трудові мігранти значно обмежені у правах, не говорячи про те, що робітникам треба отримувати дозвіл як на в'їзд, а й у виїзд із країни.

Катар став першою в історії арабською країною, де пройде чемпіонат світу з футболу. Тут діють закони шаріату. Влада Катару просили жінок, які приїжджають, одягатися скромніше, але обіцяли, що їх не переслідуватимуть за зовнішній вигляд, що не відповідає релігійному канону.

Як і в інших країнах регіону, в Катарі практично під повною забороною алкоголь - він продається тільки в дорогих готелях. Після довгих переговорів та тиску спонсорів - пивних компаній - Катар спочатку пішов на безпрецедентні для себе поступки, але за два дні до початку турніру дещо змінив початкові рішення.

Політичну кампанію проти Катару критикували як виборчу, лицемірну і свідчення про подвійні стандарти. І деякі, наприклад, Китай знайшли можливість використати цю очевидну ворожість Заходу до першої арабської та мусульманської країни, яка прийняла чемпіонат світу з футболу. Крім китайської будівельної компанії, яка збудувала стадіон «Лусаїд», на якому пройде фінал чемпіонату світу, інші фірми поставили для турніру все, що «зроблено в Китаї» - від великих світлодіодних екранів, сонячної електростанції та транспортних засобів, що працюють на екологічно чистій енергії, до прапорів та декоративних подушок.

Китай у минулому також карали під час проведення зимових Олімпійських ігор 2022 року дипломатичними бойкотами та аналогічними кампаніями у ЗМІ за переслідування уйгурів у Сіньцзяні. Немає сумнівів, що мотивація таких кампаній мала підстави. Але такі кампанії у ЗМІ можуть завдати шкоди демократичному світу як мінімум з двох причин. По-перше, вони сигналізують про те, що західні країни, особливо європейці, прагнутимуть зберегти гегемонію у футболі, використовуючи політику. По-друге, вони спонукають Китай (та інших суперників) набирати геополітичні очки, подвоюючи невдоволення невеликих країн цими надмірними атаками у ЗМІ та позиціонуючи той самий Китай як життєздатну альтернативу та надійного лідера Глобального Півдня.

 

Читайте також:

Туреччина та Єгипет просуваються до нормалізації відносин

Нової холодної війни не буде