Головна » Новини і коментарі » 2023 » Рада безпеки ООН розглянула конфлікт навколо святих місць

Рада безпеки ООН розглянула конфлікт навколо святих місць

16.01.2023
824

По А. Лоенгарову

Менш ніж через тиждень після приведення до присяги нового уряду Ізраїлю Ітамар Бен-Гвір, нині міністр національної безпеки, завдав спірного візиту на Храмову гору/Харам аш-Шариф в Єрусалимі. Ще постійним депутатом Кнесета, Бен-Гвір періодично відвідував священне для євреїв і мусульман місце, а також інші спірні місця. Візит Бен-Гвіра 3 січня негайно розпалив полеміку в Ізраїлі та викликав відкрите засудження та попередження. На прохання Об'єднаних Арабських Еміратів, нещодавнього союзника Ізраїлю, питання було передано на окреме засідання Ради Безпеки ООН.

Що стосується найсвятішого місця, нинішній «статус-кво» має на увазі, в двох словах, що, хоча Ізраїль вважає себе сувереном над усім Єрусалимом, Храмова гора/Харам аш-Шариф управляється через єрусалимський ісламський вакф, або фонд, призначений та фінансований Йорданією. Мусульмани мають необмежений доступ — хоча палестинцям із Західного берега чи Гази потрібен дозвіл Ізраїлю, щоб потрапити до Єрусалиму, — тоді як немусульманам дозволено відвідувати певний час без права молитися на цьому місці.

Бен-Гвір захищає свій візит, який був коротким і не включав публічних молитов, як акцію з протидії «дискримінації євреїв на Храмовій горі», розглядаючи дебати як проблему свободи віросповідання. Посол Ізраїлю в ООН Гілад Ердан також поспішив наголосити, що відвідування цього місця євреями не є порушенням статусу-кво.

Непересічні, навіть взаємовиключні наративи ізраїльтян і палестинців доходять до того, що ігнорують або прямо заперечують історичні, культурні та релігійні зв'язки іншої групи зі Святою землею та її місцями. Це явище зачіпає не тільки місто Єрусалим, а й ізраїльські райони, де арабська присутність до 1948 року була стерта, а також місця на Західному березі, де значення єврейських історичних та релігійних місць або ігнорується, або звеличується.

Зрозуміло, що будь-який шлях до вирішення ізраїльсько-палестинського питання має включати домовленості щодо Єрусалиму, зокрема місць відправлення культу. Однак помилка, пов'язана з Храмовою горою/Харам аш-Шарифом, полягає в тому, що чи вважається, що це конкретне місце є основним питанням або його можна розглядати як окреме питання. Хоча святе місце, безумовно, важливе для багатьох, насправді все навпаки. Якщо ізраїльтяни і палестинці зможуть досягти прогресу в питаннях безпеки, економіки та політики, що протистоять один одному, компроміс на цьому символічному місці буде набагато вірогіднішим.

 

Читайте також:

Сирія: сторони випустили пару

Іран та Саудівська Аравія відновлюють дипвідносини