Головна » Новини і коментарі » 2022 » Промова Генрі Кісінджера на Всесвітньому економічному форумі в Давосі
26травня2022
5323

Промова Генрі Кісінджера на Всесвітньому економічному форумі в Давосі

https://www.weforum.org/agenda/2022/05/kissinger-these-are-the-main-geopolitical-challenges-facing-the-world-right-now/

Дозвольте мені подякувати за те, що ви дозволили мені повернутися в Давос, тому що це дуже важливий форум для обміну ідеями по всьому світу. Але результат цього поворотного моменту ще не очевидний, бо є низка питань, які все ще перебувають на розгляді осіб, які приймають рішення, і, звичайно, багато змін, що відбуваються, вплинуть на результат.

Дозвольте мені вирішити найважливіші питання. Найбільш значущим викликом на даний момент є війна в Україні, і результат цієї війни як у військовому, так і в політичному сенсі вплине на відносини між угрупованнями країн, про які я згадаю за хвилину. І результат будь-якої війни, і мирне врегулювання, і характер цього мирного врегулювання  визначатиме, чи воюючі сторони залишаться постійними противниками, чи їх можна вписати в міжнародні рамки.

Близько восьми років тому, коли виникла ідея членства України в НАТО, я написав статтю, в якій сказав, що ідеальним результатом було б створення України як нейтральної держави, як мосту між Росією та Європою. Я думаю, що цієї ситуації зараз не існує, але її все ж таки можна розглядати як кінцеву мету. На мій погляд, рух до переговорів про мир потрібно розпочати у найближчі два місяці, щоб було підбито підсумок війни. Це потрібно зробити перш, ніж потрясіння та напруженість зростуть до масштабів, які важко подолати, особливо у сфері можливих відносин Росії, Грузії та України з Європою. В ідеалі розділова лінія має повернути колишній статус-кво. Я вважаю, що поширення війни за межі Польщі призведе до того, що вона перетвориться на війну не за свободу України, яка згуртувала НАТО, а проти самої Росії. Мені здається, це розділова лінія, яку не можна переступати. Позитивні зміни можуть відбутися під час переговорів, які, звісно, ​​ще організовані, але які мають розпочатися.

Якщо з довгострокової точки зору, Росія ось уже 400 років є істотною частиною Європи, що впливає на європейську політику. Іноді як спостерігач, але в ряді випадків як гарант або інструмент, за допомогою якого можна було відновити європейський баланс. Нинішня політика повинна мати на увазі, що відновлення цієї ролі важливо розвивати, а не підштовхувати Росію до міцнішого союзу з Китаєм.

Ми знаємо, що Китай та Сполучені Штати найближчими роками мають дійти певних домовленостей про те, як будувати довгострокові відносини країн. Це залежить від їхніх стратегічних можливостей, а також від їхнього розуміння цих можливостей. В останні роки відносини між Китаєм і Сполученими Штатами стали унікальними в історії кожної зі сторін: вони, з погляду стратегічного потенціалу, становлять найбільшу загрозу один для одного — по суті, єдину військову загрозу, на яку кожній стороні необхідно рахуватися. Проблема полягає в тому, чи можна пом'якшити та поступово послабити цей ворожий аспект за допомогою дипломатії, яку проводять обидві сторони, і це не може бути зроблено в односторонньому порядку однією стороною. Таким чином, обидві сторони повинні переконатися, що деяке пом'якшення політичних відносин необхідне, тому що вони перебувають у положенні, якого ніколи раніше не було.

Звісно, ​​у світі є багато інших проблем. Поява додаткових ядерних держав, зокрема Ірану. У період, безпосередньо пов'язаний з українським питанням, важливою є зміна балансу, пов'язаного з піднесенням таких країн, як Індія та Бразилія. Ці питання здаються мені ключовими проблемами, поряд з тим фактом, що конфлікт в Україні призвів до розриву в економічних домовленостях, які були досягнуті у попередній період, тому визначення та функціонування глобальної системи необхідно буде переглядати.

Саме ці виклики необхідно подолати, якщо ми не збираємося жити у дедалі більш конфронтаційному та хаотичному світі.

 

Читайте також:

Туреччина готує нову операцію у Сирії

Чи припинила Туреччина плани розширення НАТО?

Дивитись всі події