Головна » Новини і коментарі » 2021 » Політика Джо Байдена щодо України: повторення Джорджа Буша в Грузії?

Політика Джо Байдена щодо України: повторення Джорджа Буша в Грузії?

07.04.2021
2003

За Т.Г. Карпентером

Адміністрація Байдена щосили намагається запевнити уряд України в тому, що Сполучені Штати і Організація Північноатлантичного договору (НАТО) підтримують Київ в його зростаючій конфронтації з Росією і ОРДЛО. У прес-релізі Білого дому від 2 квітня було підтверджено, що в своєму телефонному дзвінку президенту України Володимиру Зеленському Джо Байден «підтвердив непохитну підтримку США суверенітету і територіальної цілісності України перед обличчям триваючої агресії Росії на Донбасі і в Криму». Інші високопосадовці адміністрації, в тому числі міністр оборони Ллойд Остін і держсекретар Ентоні Блінкен, зробили те ж саме.
Адміністрація Байдена знаходиться в серйозній небезпеці повторити провальну політику Джорджа Буша, який спонукав президента Грузії Михайла Саакашвілі повірити в те, що його країна є цінним союзником США і що Сполучені Штати і НАТО прийдуть на допомогу Грузії, якщо вона виявиться втягнутою у збройний конфлікт з Росією. У Саакашвілі були всі підстави зробити висновок, що він користується незмінною підтримкою Вашингтона. Адміністрація Буша надала Тбілісі озброєння на мільйони доларів і навіть навчила грузинські війська.
Будь-які надії грузинів на те, що гучні похвали Вашингтона на адресу «друга-демократа» виллються в участь США у війні, швидко виявилися необгрунтованими. Коли Буш подзвонив Саакашвілі після початку російського наступу, президент Грузії закликав його не відмовлятися від демократії. Буш запевнив в прихильності Вашингтона територіальної цілісності Грузії, але рішуче відмовився від обіцянки військової підтримки. Сполучені Штати і їхні європейські союзники не бажали ризикувати небезпечною і непередбачуваною конфронтацією з ядерною державою через неясну територіальну суперечку. Війська США і НАТО залишилися в своїх казармах, а Саакашвілі був змушений прийняти принизливу мирну угоду, за якою Південна Осетія і ще один регіон залишалися під надійним контролем Росії.
Адміністрація Байдена, схоже, має намір повторити цю помилку. В даний час існує ризик двох несприятливих наслідків від цього підходу: одного поганого і одного жахливого. Найбільш імовірним результатом є повторення епізоду з Грузією, в якому країна, яку Вашингтон заохочував зайняти конфронтаційну позицію проти Росії, діє, перебільшено розраховуючи на підтримку США, терпить вирішальної воєнної поразки і принижена, в той час як лідери США, незважаючи на всі свої дії, словесне позування, розсудливо утримуються від війни.
Але інший результат ще гірше. Існує небезпека, що адміністрація Байдена прийде до висновку, що вона повинна дотримувати неявну прихильність безпеки України, і фактично прийме військову відповідь на спалах бойових дій між російськими і українськими силами. Це було б крайнім божевіллям, оскільки може привести до ядерної війни, і, з огляду на високий рівень ворожості до Москви, очевидний з боку адміністрації і більшої частини політичної еліти Вашингтона, цю можливість виключати не можна.

 

Читайте також:

Суецький канал розблоковано, Байден подзвонив Зеленському. Топ-5 подій тижня

Більшість громадян США і Західної Європи заявляють, що їхня політична система потребує серйозної реформи

 
Дивитись всі події