Головна » Новини і коментарі » 2023 » Кількість пластику у світовому океані досягла понад 170 трильйонів фрагментів

Кількість пластику у світовому океані досягла понад 170 трильйонів фрагментів

09.03.2023
1001

https://www.bbc.com/russian/news-64891662

У 2005 році кількість об'єктів із пластику в океані оцінювалась у 16 трильйонів штук, відтоді їхня кількість збільшилася більш ніж у 10 разів. Нову оцінку забруднення пластиком Світового океану було отримано комбінацією аналізу наявних з 1979 року даних та результатів експедицій, які прочісували моря спеціальними мережами для збору сміття.

Отриманий результат в 171 трлн штук складається як із нещодавно викинутого пластику, так і зі старого, вже частково схильного до ерозії пластику. Пластик одноразової дії, який використовують для виготовлення пляшок, упаковок та деяких предметів для риболовлі, згодом під дією сонячних променів та механічних процесів розпадається на дрібніші шматочки.

Морські тварини, такі як кити, черепахи, риби, а також деякі морські птахи, помилково приймають пластик за їжу і можуть просто померти з голоду, якщо заб'ють їм свої шлунки. Мікропластик потрапляє і в питну воду, внаслідок чого його частинки були виявлені у легенях, венах і навіть у плаценті людини. Поки що вчені не можуть точно сказати, наскільки він шкідливий для людського організму.

Найвища концентрація океанічного пластику в даний час знаходиться у північній частині Атлантичного океану. Деякі великі сміттєві "плями" виявлено і в інших місцях, наприклад, у Тихому океані.

У 1980-х роках кілька юридично обов'язкових міжнародних угод вимагали припинити скидання пластмаси з рибальських та військово-морських суден. Пізніше їх змінили добровільні угоди, які, за словами авторів, могли бути менш ефективними.

5 березня було підписано договір, спрямований на захист океанів, неофіційно названий "Договором про відкрите море". Понад сотня країн після багаторічних переговорів досягли історичної угоди про захист Світового океану. Відповідно до узгодженої в ньому правової бази, 30% Світового океану поза територіальними водами окремих держав (що охоплює дві третини його загальної площини), стає територією, що охороняється. Договір також передбачає виділення додаткових коштів на його захист та проведення робіт із відновлення природних ресурсів.

Але автори дослідження стверджують, що рішення мають зосередитися на скороченні виробництва та використання пластику, а не на очищенні океанів та переробці пластмаси, тому що це з меншою ймовірністю зупинить потік забруднення.

 

Читайте також:

У Нью-Йорку підписано глобальний договір про захист світового океану

Викиди вуглекислого газу у світі зростали повільніше у 2022 році