Головна » Новини і коментарі » 2020 » Як Церква виграла вибори в Чорногорії

Як Церква виграла вибори в Чорногорії

10.10.2020
2130

За Н. Зецевічем
Парламентські вибори в Чорногорії спричинили за собою історичні зміни. Демократична партія соціалістів (ДПС) у безперервний спосіб правила країною з перших посткомуністичних виборів (1990 р). Незважаючи на часті і серйозні звинувачення в корупції, клептократії, ефекті захопленої держави тощо, вона користувалася підтримкою західних країн. Її лідер Міло Джуканович здобув переконливу перемогу (53,9 відсотка голосів) в першому турі президентських виборів 2018 року, після чого проголосив оновлення Чорногорської православної церкви одним з основних принципів ДПС. Релігійна організація під такою назвою діє в Чорногорії, принаймні, з 1993 року. Однак вона неканонічна, має невелику кількість членів і офіційно не визнана в православному світі. З іншого боку, Православна Церква в Чорногорії або ПЦЧ (частина Сербської Православної Церкви з 1920 року), є єдиною канонічною Православною Церквою в країні і одним з найпопулярніших інститутів серед чорногорських громадян.
Проте, в кінці 2019 року уряд Чорногорії ініціювало прийняття Закону про свободу релігії і правовий статус релігійних громад з метою (ре) націоналізації власності ПЦЧ за допомогою адміністративних процедур без судового розгляду. Цим способом. ДПС хотіла підпорядкувати ПЦЧ державі і змусити її високопоставлених осіб вступити в процес отримання автокефалії і відділення від Сербської Православної Церкви, наслідуючи приклад Православної Церкви в Україні (чия автокефалія була частково визнана в 2019 році).
За тиждень до виборів митрополит Амфілохій звернувся до громадськості і закликав всіх чорногорських громадян прийти на виборчі дільниці і проголосувати проти правлячої партії. ДПС отримала 35 відсотків голосів, а її «традиційні партнери по коаліції» - майже 14 відсотків голосів. Однак три опозиційні коаліції ( «За майбутнє Чорногорії», «Мир - наша нація», «Чорне на білому») отримали понад 50 відсотків голосів, що забезпечило їм невелику більшість в парламенті.
Секуляризм - один з основних принципів сучасної цивілізації, якому може загрожувати як держава, так і церква. ПЦЧ дійсно раніше ставила під сумнів світський порядок у суспільстві (але тільки декларативно) через втручання в політичні питання, найчастіше через критику зовнішньої політики уряду. З іншого боку, (колишня) правляча еліта серйозно порушує принцип світської держави, оголосивши про формування нової православної церкви і намагаючись націоналізувати церковне майно зі спірним законом.

 

Читайте також:Нова п'ятирічка в Китаї

Пенсіонерам починати хвилюватися?

 
Дивитись всі події