Головна » Новини і коментарі » 2022 » G7 запроваджують обмеження на ціну російської нафти

G7 запроваджують обмеження на ціну російської нафти

04.12.2022
855

За Р. Блейкмор, Ч. Лічфілду, Б. О'Тулу

Обмеження цін на російську нафту, яке країни «Великої сімки» протягом останніх місяців обіцяли у відповідь на війну Росії в Україні, стає реальністю. Минулого тижня Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) опублікувало рішення про введення обмеження, а також детальне керівництво для учасників ринку. У п'ятницю — після тривалих переговорів — посли Європейського союзу підписали документ, який фіксує стелю ціни на російську нафту шістдесят доларів за барель.

На початку дебатів у червні, міністр фінансів США Джанет Йеллен була рішучим прихильником запровадження стелі цін, але ЄС був скептично налаштований. До жовтня ЄС став активним прихильником обмеження і включив до свого восьмого пакету санкцій обіцянку ввести його до 5 грудня, тобто після того, як набуде чинності заборона ЄС на морський імпорт російської нафти.

Два тижні тому високопоставлена американська команда завітала до Брюсселя, щоб узгодити деталі. Той факт, що рівень обмеження ціни узгоджувався буквально в останній момент, свідчить про те, наскільки напруженими були переговори.

Обмеження забороняє фірмам у країнах-учасницях надавати транспортні, страхові та інші послуги, включаючи торгівлю та посередництво щодо партій російської сирої нафти, які продаються за ціною вищою за певну, в даному випадку шістдесят доларів за барель. На практиці ці провайдери будуть зобов'язані запитувати у своїх клієнтів докази того, що ті купили нафту за ціною, нижчою від граничної.

Керівництво OFAC передбачає, що судноплавні та страхові компанії можуть не мати повної інформації про те, скільки їхніх клієнтів платять за кожну партію. Фірми, які вимагають подібні дані (і не мають підстав вважати, що вони помилкові), навряд чи зіткнуться з примусовими заходами.

На даний момент цінова межа не така низька, як хотілося б деяким учасникам угоди. Російська нафта вже торгується з дисконтом: близько 69 доларів за барель порівняно з 86 доларами за нафту марки Brent. Деякі держави-члени наполягали на набагато нижчій межі, яка позбавила б Росію можливості отримувати прибуток. Вони досягли невеликого зниження із запропонованих шістдесяти п'яти-сімдесяти доларів до (як повідомляється) остаточного рівня у шістдесят. Але навіть цього було достатньо, щоби викликати побоювання Мінфіну США з приводу реалізації угоди.

За шістдесят доларів Росія, як і раніше, отримуватиме великий прибуток. Широко обговорювані інтереси китайських та індійських покупців, на яких цей захід покликаний вплинути, тепер враховуватимуть обмеження у своїй тактиці переговорів. Крім того, нові обмеження дозволять обмежити експортні доходи Росії без надто сильного зростання цін на заправках усередині США та ЄС.

Обмеження буде важче забезпечити, чим вищими будуть світові ціни на нафту, що зростають. При верхній межі у шістдесят доларів та ціною на нафту марки Brent у вісімдесят шість доларів у покупців не буде бажання ризикувати бути оштрафованими. Але спокуса зростатиме разом із ринковою ціною.

 

Читайте також:

Мовна деколонізація

Шольц робить ставку на Сі