Головна » Новини і коментарі » 2021 » Foreign Policy: чи збирається Росія напасти на Україну?

Foreign Policy: чи збирається Росія напасти на Україну?

20.11.2021
1812

За Дж. Хоуном (Лондонська школа економіки)

 

За останні кілька тижнів у західній пресі почастішали розмови про російські військові дії у південному регіоні. За повідомленнями, численні підрозділи, у тому числі загальновійськові батальйони 1-ї гвардійської танкової армії, були перекинуті до районів, прилеглих до України, і Захід настільки стривожений, що держсекретар США Ентоні Блінкен 10 листопада заявив про можливість відновлення агресії проти України.
Але чи справді Росія збирається атакувати Україну? Відповідь, що заснована на емпіричних даних, здається рішучим «ні». Ці кроки можуть викликати занепокоєння, особливо з урахуванням історії Росії і України, але вони не віщують війни.
По-перше, Росія не зробила жодних спроб приховати пересування цих сил як транзитом, і після прибуття місця дислокації. На комерційних супутникових знімках показані військові частини, які розташовані на стоянках для автомобілів і в таборах без камуфляжу або маскування. Справжній наступ вимагатиме значно більшої обережності, і він матиме інші попереджувальні знаки, такі як посилення розгорнутих систем ППО й активація резервних підрозділів.
З квітня Росія сконцентрувала війська у своїх південних провінціях, але повільні темпи розгортання, схоже, вказують на загальне переміщення російських військ до її Західного й Південного військових округів, близьких до потенційних зон конфлікту. У такому разі можна розглядати розгортання як набагато масштабнішу зміну у загальному стратегічному розгортанні Росії, ніж раптове нарощування потенціалу для наступу.
Безперечно, Росія, можливо, частково розглядала демонстративну ротацію військ як спосіб дати відсіч Заходу за часів підвищеної напруженості. Як недавні військові навчання на Чорному морі, проведені цього літа ВМС США та кількома партнерами, так і все більш напружена прикордонна криза в Білорусі роблять це лише більш сприятливими.
Тим не менш, нове вторгнення в Україну або навіть різка ескалація бойових дій з боку сил, які підтримує Росія, - це дурна перспектива з кількох причин.
Українська армія на даний момент досвідчена, модернізована й високо мотивована. Зламати її опір не буде дрібницею - і будь-яка війна, окрім того, що вона буде надзвичайно дорогою з погляду військ і матеріалів, матиме високий шанс залучити інших учасників, й матиме жахливий шанс стати ядерною. Навіть якби Росії таки вдалося окупувати Україну, що вона від цього отримала б? Зайняті території небезпечні і часто не приносять користі, як це виявили Сполучені Штати в Іраку і Афганістані.
Відновлення війни проти України завдасть значних збитків Росії й обмежить великі обсяги ресурсів, які Росія не може собі дозволити витратити. Це назавжди відштовхне Росію від Європи і зробить будь-які кроки щодо зняття санкцій політично неможливими. Росія нічого не виграє від вторгнення в Україну, але їй є що втратити.
Однак безрозсудна поведінка західної преси та деяких урядів від панічних заголовків у Bloomberg, що попереджають про повномасштабне вторгнення, до різних заяв про захист територіального суверенітету України, лише посилила напруженість у і без того напруженому регіоні. Війна ніколи не буває неминучою, але, якщо діяти так, ніби вона неминуча, вона набагато вірогідніша - і не менш руйнівна.

 

Читайте також:

Держсекретар США назвав ворогів релігійної свободи

Віртуальний саміт Байден – Сі: перші підсумки від CFR

 
Дивитись всі події