Головна » Новини і коментарі » 2022 » CFR: Українська криза може завадити ядерній угоді з Іраном

CFR: Українська криза може завадити ядерній угоді з Іраном

08.05.2022
1978

За Р.Такеєм

Причина, через яку переговори зайшли в глухий кут, не зовсім зрозуміла. Провідні переговорники з Франції, Німеччини та Великобританії вказали, що основною перешкодою є вимога Росії, щоб її торгівля з Іраном не підпадала під дію нових санкцій, введених проти Росії за останні місяці. Проте офіційні особи Ірану наполягають, що причиною затримки є небажання США знімати санкції. Секретар Вищої ради національної безпеки Ірану Алі Шамхані 10 березня написав у Твіттері, що «перспектива угоди на переговорах у Відні залишається неясною через затримку Вашингтона з прийняттям політичного рішення».

Можливо, що Росія є основною причиною затримки і що іранські офіційні особи не бажають публічно звинувачувати її, проте російські вимоги навряд чи завадять досягненню угоди, хоч і можуть її відстрочити. У рамках угоди, вперше укладеної в 2015 році, Росія отримала надлишковий збагачений уран від Ірану і поставила ядерне паливо для іранської АЕС у Бушері. Ця роль повинна була бути відновлена ​​відповідно до нової ядерної угоди.

Російські дії в Україні загострили суперечки всередині Ірану. Верховний лідер Алі Хаменеї категорично звинуватив у всьому США. У телевізійному виступі 1 березня Хаменеї сказав: «Втрутившись у справи України, влаштувавши кольорові революції і скинувши один уряд і поставивши до влади інший, США втягнули Україну в цю ситуацію». Провідна іранська права газета «Кайхан» написала у редакційній статті: «Україна стрибнула в колодязь, довірившись гнилому американському мотузку».

Найбільш помірковані політичні діячі, відсунуті на другий план консервативною консолідацією влади, запропонували іншу версію. Колишній парламентарій Алі Мотахарі написав у Твіттері, що «Іран має продемонструвати свою незалежність, засудивши напад Росії на Україну».

Відносини Ірану та Росії завжди були союзом із розрахунку, а не союзом, заснованим на спільних цінностях. Вони співпрацювали у війні в Сирії, але протягом десятиліття ядерних переговорів Росія підтримувала санкції Заходу щодо Ірану та різні резолюції Ради Безпеки ООН, спрямовані на те, щоб завадити Ірану розробляти ядерну зброю. Російські офіційні особи зазвичай казали своїм іранським колегам, що їм не слід покладатися на право вето Росії в Раді Безпеки ООН і що вони мають дійти згоди з країнами, що ведуть переговори, — так званою групою «5+1», що складається з п'яти постійних членів Ради Безпеки ООН. Члени Ради (США, Китай, Франція, Росія та Великобританія) та Німеччина. Не слід забувати, що Росія була однією з країн, які виграли від санкцій проти Ірану, бо вони відкрили додаткові ринки збуту для російської нафти.

 

Читайте також:

Україна та нова світова економічна криза: погляд зі США

Війна та штучний інтелект

 
Дивитись всі події