Головна » Новини і коментарі » 2023 » CFR: Саміт Путіна та Сі зміцнює антиамериканське партнерство

CFR: Саміт Путіна та Сі зміцнює антиамериканське партнерство

26.03.2023
623

За Т.Гремом

У рамках офіційного державного візиту китайського лідера президент Росії Володимир Путін і голова Сі Цзіньпін підкреслили їх зростаючий стратегічний взаємозв'язок, який спрямований на те, щоб перевернути заснований на правилах міжнародний порядок на чолі зі США на користь багатополярного світу. Саміт, насичений символікою і майже позбавлений конкретного змісту, тим не менш послужив обом лідерам на користь.

Путін зміг продемонструвати, що Росія не була і не може бути ізольована на світовій арені, оскільки санкції Заходу поглиблюють стосунки з однією із двох світових наддержав. Демонструючи нові комерційні зв'язки та оприлюднивши плани щодо їх розширення, Путін висловив упевненість у тому, що Росія зможе зберегти стійкість перед жорсткими західними обмеженнями.

Тим часом рішення Сі здійснити до Москви свій перший закордонний візит за час свого третього президентського терміну підкреслило його тверду відданість Росії та особисто Путіну. Він використав саміт, щоб наголосити на рішучості Китаю відстоювати свої національні інтереси всупереч зростанню економічного та дипломатичного тиску США, наголосивши, що Китай не відмовиться від свого стратегічного партнера у боротьбі з претензіями США на світове лідерство. Це було важливим посланням для його дедалі націоналістичнішої внутрішньої аудиторії, а також для Глобального Півдня, де ліберальний порядок, очолюваний США, перебуває під тиском.

Водночас Сі тонко дав зрозуміти, що Китай є домінуючим партнером. Путін не мав іншого вибору, окрім як прийняти пропозицію Сі про те, щоб Росія використовувала юань, а не рубль, у торгівлі з Глобальним Півднем, щоб зменшити роль долара США у світовій торгівлі. Сі також несподівано підтримав Путіна на переобрання у 2024 році, хоча російський президент ще не заявляв про свій намір балотуватися. А під час спільної преси наприкінці саміту Сі був набагато більш стриманий в описі двосторонніх відносин, ніж Путін, який прагнув викласти всі галузі, в яких дві країни зміцнюватимуть співпрацю в наступні роки. Це створювало чітке враження, що Росія потребувала Китаю набагато більше, ніж Китай  Росію.

Що означає саміт для України?

Ніщо на саміті не свідчило про те, що основна динаміка боїв ось-ось зміниться. Як і очікувалося, Пекін продовжував надавати Москві потужну дипломатичну підтримку, вторячи її заявам про звинувачення в конфлікті Організації Північноатлантичного договору (НАТО). Однак, незважаючи на побоювання Вашингтона, Сі не дав зрозуміти, що Китай готовий надати летальну військову допомогу, яка б радикально покращила шанси Росії на полі бою. Путін зазначив, що нещодавно опублікований Китаєм мирний план із 12 пунктів може послужити основою для переговорів, але ані він, ані Сі не запропонували жодних практичних кроків, які могли б наповнити змістом те, що значною мірою є списком тверджень про пошану суверенітету, недопущення ескалації та прагнення до дипломатичного рішення.

 

Читайте також:

Азіатські союзники одночасно відвідали Київ та Москву

Складні проблеми не мають простих рішень