Головна » Новини і коментарі » 2023 » BBC: в інтернеті «конспірологи» переконують людей, що війна в Україні – це фейк

BBC: в інтернеті «конспірологи» переконують людей, що війна в Україні – це фейк

02.03.2023
766

https://www.bbc.com/russian/news-64805009

Низка правих акаунтів у США з великою кількістю підписників опублікувала серію постів, у яких стверджувалося, що вся війна в Україні може бути інсценуванням, влаштованим західними ЗМІ та урядами. Серед користувачів, які поширювали найбільш вірусні пости, були й ті, кого у минулому  забанили у твіттері, але після покупки мережі Ілоном Маском розблокували.

Одне з хибних тверджень, що розходиться у твіттері та інших місцях, - що вся війна якимось чином інсценована. Як доказ, деякі відомі акаунти правого спрямування США посилалися на нібито відсутність кадрів з лінії фронту. Так, один із коментаторів поскаржився на "відсутність військових зйомок" і додав, що це "шахрайство". Пост завірусився.

Інший впливовий користувач твіттера, який має 1,4 млн підписників, заявив, що "немає відеозйомок" і "немає детальних звітів" про війну. Цим постом пізніше поділився колишній радник Дональда Трампа з національної безпеки Майкл Флінн додав від себе: "Нехай хтось доведе, що він неправий!"

Насправді війна в Україні ретельно задокументована. Поряд зі свідченнями очевидців, Бі-бі-сі та інші світові ЗМІ зняли велику кількість відеохроніки з української лінії фронту. Вони також вивчили неправдиві заяви про деякі ключові події конфлікту. Є також свідчення від урядів та агенцій з багатьох країн світу, які підтверджують, що війна – це реальність. З самого початку соціальні мережі були сповнені відеороликами про війну, справжність багатьох з яких була також підтверджена журналістами.

Через два дні після вторгнення Росії кадри з багатоповерховим житловим будинком у Києві з величезною зяючою діркою після влучення в нього ракети розійшлися по всьому світу. Журналісти детально висвітлювали наслідки удару з місця події. Але в останні кілька днів відео та фото будинку, який відтоді було відремонтовано та частково реконструйовано, знову стали вірусними у соціальних мережах. Циркуляція цих фото і відео дали привід для тверджень, що або цей будинок ніколи не зазнавав ракетного удару, або взагалі вся війна є містифікацією, тому що, згідно з аргументами людей, які це стверджують, неможливо відновити будівлю під час конфлікту. Серед тих, хто поділився цією заявою, був і правий подкастер і антиваксер, який раніше був заблокований у твіттері.

Однак, якщо не брати до уваги регулярних ракетних обстрілів з боку Росії, Київ перестав бути прифронтовим містом з кінця березня 2022 року, коли російські війська відійшли з півночі України і зосередили основні сили на південь і на схід. Процес ремонту та реконструкції зазначеного будинку розпочався у травні минулого року і докладно висвітлювався українськими ЗМІ з фотографіями будинку, що будується - влітку та восени.

Відео, на якому нібито репортер в Україні стоїть перед рядами трупів у мішках, і при цьому одне з тіл "ворушиться", за останні кілька днів було переглянуто мільйони разів. В результаті з'явилися твердження, що це "доказ" того, що для зображення мертвих тіл найняли акторів. І все це, щоб проілюструвати наратив країн Заходу про війну в Україні. "Перестань рухатися - ти маєш бути мертвим! Психологічна операція?" - говорилося в популярному твіті одного правого облікового запису. Це відео було поширене кількома іншими впливовими правими діячами у фейсбуці та тиктоці і супроводжувалося аналогічними твердженнями.

Насправді відео взято з репортажу австрійської газети Osterreich про кліматичну акцію протесту у Відні на початку лютого 2020 року, до початку російського вторгнення, в ході якої активісти намагалися привернути увагу до небезпеки викидів вуглекислого газу для життя людини. Це відео вже не вперше використовується для ілюстрації подій, до яких не має жодного відношення. Раніше воно наводилось як "доказ" того, що смерть від Covid-19 фальсифікована. Нині, як і тоді, це очевидний обман.

 

Читайте також:

«ПОЗИЦІЯ КИТАЮ З ПОЛІТИЧНОГО ВРЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ КРИЗИ»

Держсекретар США наводить мости із Центральною Азією